Βιωματική δράση με θέμα: «Βιβλιοθήκη κι

Εξάρτηση από το Διαδίκτυο»

Διεξήχθη  την Πέμπτη 21 Φλεβάρη 2019 τις 3 τελευταίες ώρες (5η,6η,7η). Η εν λόγω δράση υποστηρίχθηκε και συντονίστηκε από το στέλεχος του ΚΕΘΕΑ στη Μονάδα Έγκαιρης Παρέμβασης για την Προβληματική Χρήση του Διαδικτύου, Πάρη Κάλφα (https://www.kethea.gr/chreiazesai-voitheia/diadiktyo/)
Το περιεχόμενό της περιελάμβανε τα ακόλουθα: Αρχικά, έγινε συζήτηση με τους μαθητές για τη σχέση τους με το έντυπο βιβλίο και το διαδίκτυο και ειδικότερα για το ζήτημα σε ποιο από τα 2 μέσα καταφεύγουν για αναζήτηση πληροφοριών και για τις εργασίες τους. Κατόπιν,  τους ζητήθηκε να αναφέρουν την κύρια εφαρμογή που χρησιμοποιούν στο διαδίκτυο και να συζητήσουν τα υπέρ, τα κατά και το κατά πόσο επηρεάζει την προσωπική και οικογενειακή τους ζωή. Στη συνέχεια, χωρίστηκαν σε ομάδες και τους ανατέθηκε να καταγράψουν μία πραγματική ή φανταστική ιστορία εφήβου με προβληματική χρήση του διαδικτύου. Ακολούθησε ανταλλαγή απόψεων πάνω στην αιτιολογία και τις συνέπειες της προβληματικής χρήσης του διαδικτύου. Τέλος, μοιράστηκαν 2 έντυπα του ΚΕΘΕΑ στους μαθητές: 1 για τους ίδιους και το άλλο για τους γονείς τους.
Χρειάζεται να επισημάνουμε ότι η συγκεκριμένη δράση προκάλεσε ζωηρό ενδιαφέρον κι έντονο προβληματισμό στους μαθητές.
Συμμετείχαν οι ακόλουθοι μαθητές, προερχόμενοι από τα 2 προγράμματα για τη Σχολική Βιβλιοθήκη ("Ηλεκτρονική Διαχείρηση και Αξιοποίηση Σχολικής Βιβλιοθήκης" και "Διαχείριση της Σχολικής Βιβλιοθήκης" ):
1) Βλάχου Καλλιόπη (Β2)
2) Κατσαούνου Κλεονίκη (Β2)
3) Κασίμης Άρης (Β2)
4) Λάρδης Ραφαήλ (Β3)
5) Λεκκάκου Αλεξάνδρα (Β4)
6) Πετροχείλου Κατερίνα (Β4)
7) Πρασίδης Αχιλλέας (Β4)
8) Τσίκο Διονυσία (Β4)
9) Σπανού Ελένη (Β4)
10) Ασημακόπουλος Κων/νος (Γ1)
11) Καμηλάρης Παναγιώτης (Γ1)