Με αφορμή το ανθολογημένο κείμενο στο σχολικό βιβλίο της νεοελληνικής λογοτεχνίας, οι μαθητές του Α3 παρακινήθηκαν να διαβάσουν στην τάξη όλο το βιβλίο του Λουίς Σεπουλδέβα Η ιστορία ενός γάτου που έμαθε σε έναν γλάρο να πετάει, εκδόσεις Opera. Οι μαθητές μελέτησαν την πλοκή, τους χαρακτήρες και τα βασικά μηνύματα του βιβλίου που κινούνται τόσο στον άξονα της καταστροφικής εκμετάλλευσης της φύσης από τον άνθρωπο, όσο και στην αποδοχή της διαφορετικότητας. Τα παιδιά εκπόνησαν εργασίες και ενεπλάκησαν σε δραστηριότητες δημιουργικής γραφής για μία ώρα την εβδομάδα από το Νοέμβριο έως το Φεβρουάριο στο πλαίσιο του μαθήματος της νεοελληνικής λογοτεχνίας.

Χρυσοβαλάντη Διαμαντή