ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ - ΔΕΙΓΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ

• Δειγματικές Διδασκαλίες Φιλολόγων.

Πρακτική Άσκηση Φοιτητών ΠαιΤΔΕ με τον Θεσμό του Μέντορα..

Το Ζάννειο Πρότυπο Γυμνάσιο είναι ένα από τα ελάχιστα σχολεία που έχουν επιλεχθεί για να υλοποιήσουν το διδακτικό έτος 2020-21 την Πρακτική Άσκηση των φοιτητών του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών: «Θεωρία, Πράξη και Αξιολόγηση του Εκπαιδευτικού Έργου» που οργανώνεται από το Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Φιλοσοφική Σχολή, ΕΚΠΑ). Ανάδοχος εκπαιδευτικός έχει οριστεί από τη διεύθυνση του ΠΜΣ ο εκπαιδευτικός Ευάγγελος Μαλμέν με βασική συνεργάτιδα τη φιλόλογο Κωνσταντίνα Τσαγκρίδου, ενώ συμμετέχουν ακόμα οι εκπαιδευτικοί: Διαμαντή Χρυσοβαλάντη και Βατικώτη Καλλιόπη.

• Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε το πρόγραμμα των δειγματικών διδασκαλιών των φιλολόγων του σχολείου μας που γίνεται στο πλαίσιο της πρακτικής άσκησης φοιτητών του Πανεπιστημίου Αθηνών.
    Δειγματικές Διδασκαλίες Φιλολόγων 2020

• Δειγματικές Διδασκαλίες Μαθηματικών.
    Οι φοιτητές του Μαθηματικού τμήματος της Αθήνας που έχουν επιλέξει το σχολείο μας για την πρακτική τους άσκηση στο χειμερινό εξάμηνο, παρακολουθούν κάθε δεύτερη Παρασκευή το μάθημα στα εξής τμήματα:

• Γ3, 2η ώρα, Καθηγήτρια : Στουπά Ειρήνη
    • Α3 3η ώρα, Καθηγητής: : Μιχάλης Κασκαντάμης
    • Β1 4η ώρα, Καθηγητής : Ευριπίδης Βραχνός
  • Πρόγραμμα ΑΤΛΑΣ : Επαγγελματική Ανάπτυξη Φοιτητών

• - Πρακτική Άσκηση Φοιτητών/τριων κλάδου ΠΕ80 με την καθηγήτρια κα Κατσούγκρη Χρυσούλα
  • - Πρακτική Άσκηση Φοιτητών/τριων κλάδου ΠΕ02 με την καθηγήτρια κα Βότση Ελένη
  • - Πρακτική Άσκηση Φοιτητών/τριων κλάδου ΠΕ05 με την καθηγήτρια κα Σταυροπούλου Ελένη